Ingredience a postup přípravy na pohankový chléb:
V míse nasucho smícháme
0,5 kg pohankové mouky Šmajstrla (pohanková mouka bílá-MB, nebo pohanková mouka celozrnná-MC). Můžeme namíchat obě v poměru 250g MB a 250g MC
2 lžíce neochuceného psylia
1,5 lžičky soli
1,5 lžičky kmínu
1-2 lžíce mletého lněného semínka (nemusí být)
1-2 lžíce loupaných slunečnicových semínek (nemusí být)
Postupně přidáme až 900 ml teplé (40°C) vody a vařechou vymícháme těsto, asi 15 minut. Nebojte se, těsto nasaje hodně vody, z počátku je řídké, nakonec má konzistenci asi jako na třenou bábovku.
Mísu zakryjeme a necháme 24 hodin kynout, můžeme dát na topení, v létě na okno, ke konci kynutí lze nahřát troubu na 40°C a nechat například 2 hodiny kynout při této teplotě. Teplota v době kynutí by neměla přesáhnout 40°C, abychom si nezničili kvasinky. Po dobu kynutí nemícháme, jen kontrolujeme. Z počátku se neděje nic, ke konci kynutí se těsto „zvedá“ a voní. Necháme-li kynout déle je chléb nakyslý, ale dobrý. Nahřejeme troubu a v ní skleněnou zapékací mísu na 230°C, po dosažení teploty vyklopíme těsto do rozpálené mísy, trochu zarovnáme a uhladíme tvar, mísu přiklopíme a pečeme 1 hodinu, dále v otevřené 15 minut při teplotě 220-230°C. Po této době chléb z mísy vyjmeme a necháme vychladnout na mřížce, správně upečený chléb na poklep „zvoní“. Nebojte se, chléb se nepřipeče a jde dobře vydělat, je výborný, chutný a má drobné pravidelné póry.
Zlepšovák pana Kvasničky: do těsta přidejte 2-3 polévkové lžíce naší pohanky lámanky. Chléb za 24 hodin lépe nakyne.